تلاشی جاه‌طلبانه برای به تصویر کشیدن برشی از زندگی مولانا

مست عشق
نقد
- 3 دقیقه مطالعه
«مست عشق» با همه فرازوفرودهایش، تلاش جاه طلبانه سینمای ایران برای به تصویر کشیدن برشی از زندگی حضرت مولانا به حساب می‌آید.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، بخشی از تولیدات سالیانه سینمای جهان را آثاری رقم می زنند که فیلمنامه هایشان براساس شخصیتی واقعی های نوشته شده و جذابیت های بالقوه فراوان دارند.به ویژه آنهایی که براساس برشی از زندگی افراد مشهور ساخته شده و روی پرده می روند. از آخرین نمونه های شاخص در این باب که هم گیشه فوق العاده ای داشته و هم در مراسم اسکار بسیار موفق ظاهر شده می توان به «اوپنهایمر» ساخته کریستوفر نولان اشاره کرد که قهرمان آن کسی جز جی.رابرت اوپنهایمر سازنده بمب اتم نیست.

در سینمای ایران کمتر توجهی به این قبیل آثار شده و تنها در چند سال اخیر با آثاری از دست مواجه شده‌ایم که بعضا نیز بسیار خوب از کار درآمده‌اند. فیلم سینمایی «مست عشق» ساخته حسن فتحی که به تازگی روی اکران رفته و تماشاگران زیادی را به سالن های سینما کشانده، تازه ترین اثر سینمایی در این باب به حساب می آید.

فتحی در «مست عشق» سراغ بخشی از زندگی جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولانا رفته و از آن روایتی پرکشش ساخته که بحث های زیادی را میان مخالفان و موافقان خود به وجود آورده است. فرهاد توحیدی که فیلمنامه های زیادی در ژانرهای مختلف نوشته، در اینجا با نگاهی به آثار و کتب مختلف تاریخی چارچوب فیلمنامه را بنا کرده و عناصر مختلف را بر این اساس کنار هم قرار داده است. برشی از زندگی مولانا در قونیه، هنگامی که با شمس تبریزی مواجه شده و زندگی اش دچار تحولی اساسی می شود.

«مست عشق» که فیلمنامه ای غیرخطی دارد، از یک اوج آغاز شده و تماشاگر خود را تحت تاثیر قرار می دهد. جایی که شمس تبریزی به شکل مرموزی ناپدید شده و مولانا به دنبال یافتن ردی از اوست. در همین دقایق نخست شخصیت های محوری به خوبی معرفی شده و از اسکندربیک هم به عنوان شخصیتی خاکستری رونمایی می شود. برخورد مولانا و شمس را می توان نقطه عطف اول مست عشق قلمداد کرد که پیچ مناسبی به قصه بخشیده و زمینه را برای تحول مولانا به واسطه مباحثه با شمس فراهم می کند.

قصه‌های فرعی نقشی کلیدی در پیشبرد قصه یک اثر سینمایی دارند که حتی فیلم های شخصیت محور نیز از آن مستثنا نیستند. در مست عشق هم توحیدی داستانک هایی را طراحی کرده که به موازات قصه اصلی پیش رفته و به خوبی هم به تنه آن می چسبند. برای مثال می توان به عشق علاالدین پسر ارشد مولانا به دخترخوانده جوان مولانا به نام کیمیا خاتون اشاره کرد که فرجام تلخی برای علاالدین به همراه دارد و در عین حال مثلث عشقی جذابی را رقم می زند.

قرینه آن، قصه اسکندربیک سردار اهل قونیه است که عشقی ناکام در جوانی داشته و به واسطه نزدیک شدن به شمس و مولانا متحول می شود. در پرداخت شخصیت ها هم فرهاد توحیدی تلاش کرده تا در عین وفادار بودن به تاریخ، شخصیت هایی باورپذیر خلق کند. این اتفاق تا حدودی در رابطه با مولانا رخ داده و شمس تبریزی از این جهت پررنگ تر و جذاب تر از کار درآمده است.

یکی از نقاط ضعف «مست عشق» بدون شک دوبله آن است که با وجود بهره گیری از یک مدیر دوبلاژ نام آشنا و بهره گیری از باند صوتی مناسب، چندان خوب از آب درنیامده است. صداها خشک و استودیویی شده و به گوش تماشاگر ناآشنا به نظر می رسد. البته در این زمینه فتحی مقصر نبوده و به واسطه بهره گیری از بازیگران اهل ترکیه به ناچار تن به دوبله داده است. او در دکوپاژ فیلمنامه نیز تلاش کرده تا به فضای آن سال های قونیه نزدیک شده و تا حدود زیادی هم در این امر موفق بوده، اما گاه در دکوپاژ پلان ها به واسطه سالها حضور در قاب کوچک تلویزیون به این سمت و سو رفته و قاب ها تلویزیونی می شوند که البته پرتعداد نیستند.

او در انتخاب بازیگر هم با چالش بزرگی مواجه بوده که چیزی جز دو گروه بودن بازیگران فیلم نیست. یک سو بازیگرانی نظیر: پارسا پیروزفر، شهاب حسینی و حسام منظور و طرف دیگر بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون ترکیه که طرفداران زیادی هم بین علاقمندان سینمای ایران دارند و از جمله می توان به  هانده ارچل، بنسو سورال و ابراهیم چلیک‌کول اشاره کرد. با این حال بازی ها تا حدودی یکدست از کار درآمده و دوپارگی چندانی در آن به چشم نمی آید. از دیگر نقاط قوت فیلم هم باید به فیلمبرداری استادانه زنده یاد مرتضی پورصمدی به ویژه در سکانس های شب اشاره کرد که روی پرده نقره ای جلوه ای خیره کننده دارد.

«مست عشق» با همه فرازوفرودهایش، تلاش جاه طلبانه سینمای ایران برای به تصویر کشیدن برشی از زندگی حضرت مولانا به حساب می آید که می تواند نیم نگاهی هم به بازارهای منطقه داشته باشد.

بابک جوادی

برچسب‌ها: حسن فتحی،مست عشق
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پربازدیدها