مروری بر عملکرد گرداننده‌های بازی مافیا

نبض «مافیا» زیر دست گرداننده

- 3 دقیقه مطالعه

به بهانه آغاز فصل جدید «شهروند و مافیا» در شبکه نسیم و ادامه پخش «پدرخوانده» در پلتفرم فیلم‌نت، نگاهی به عملکرد گردانندگان مسابقات مختلف مافیا انداخته‌ایم. سهم علیرام نورایی، محمدرضا علمیردانی، کامبیز دیرباز و بهنام تشکر در جذابیت این مسابقات چه میزان بوده است؟

به گزارش فیلم‌نت نیوز، از هفته گذشته سری جدید مسابقه «شهروند و مافیا» شروع شد؛ مسابقه ای که نقطه آغاز آن در شبکه سلامت بود و حالا با اندکی تغییرات به شبکه نسیم رسیده است. در ابتدا بهنام تشکر گرداننده این مسابقه بود و پس از آن سکان بدست علیرام نورایی سپرده شد. علاوه بر این دو، محمدرضا علیمردانی و کامبیز دیرباز هم تجربه گردانندگی مافیا را دارند. در این گزارش عملکرد این چهار نفر را ارزیابی کرده ایم. در یک نگاه کلی، به‌رغم برخی ایرادها همه آن‌ها موفق بوده‌اند و توانستند نبض مسابقه را در دست بگیرند. «شیک‌پوشی» دیگر مشخصه مشترک آن‌ها است.

 

کامبیز دیرباز | شب‌های مافیا و پدرخوانده | پخش: پلتفرم‌های فیلیمو و فیلم‌نت

در فصل سوم «شب‌های مافیا» محمدرضا علیمردانی غایب بود و گردانندگی مسابقه به کامبیز دیرباز رسید. کار او از این جهت سخت بود که از سوی مخاطبان با محمدرضا علیمردانی مقایسه می‌شد. با این حال دیرباز شیوه متفاوتی پیش گرفت و با تکیه کلام های خاص و نیز حرکات دست، سعی کرد اجرایش را متمایز کند. برخورد صمیمانه در عین قاطعیت از دیرباز یک گرداننده موفق ساخت. او با چنین تجربه ای به رئالیتی شو «پدرخوانده» رسیده است که پخش آن از مدتی پیش در پلتفرم فیلم‌نت شروع شده است. دیرباز این بار هم عملکردی تحسین‌شده دارد و با اجرای شسته – رفته خود به بالا رفتن ضرباهنگ رقابت کمک می‌کند. این بار او یک پیپ هم همراه دارد که اتفاقی تازه و متفاوت در گردانندگی مسابقه مافیا است. دخالت به موقع و کم‌حرفی ویژگی بارز اجرای دیرباز در این رئالیتی شو است.

 

محمدرضا علیمردانی | شب‌های مافیا | پخش: پلتفرم فیلیمو

پیش‌تر تجربه اجرا داشت اما آن‌چه باعث شد توی چشم بیاید، مسابقه «شب‌های مافیا» است. محمدرضا علیمردانی در این مسابقه که محصول پلتفرم فیلیمو است، توانست بخشی از جذابیت را به نام خود بزند. همان‌طور که می‌دانید شرکت‌کنندگان «شب‌های مافیا» چهره‌های مطرح هستند و به همین خاطر کار گرداننده سخت است. او باید ضمن قاطعیت در حفظ قوانین مسابقه، رفتاری داشته باشد که به کسی برنخورد! این کار را علیمردانی به‌خوبی انجام داد و بارها به شرکت‌کنندگان اخطار انضباطی داد. ترفندهایی مثل تاخیر در اعلام نتیجه و نیز شرکت‌کننده حذف شده، جزو شگردهای علیمردانی است. در معدود مواردی اما او مسامحه کرد و همین تبدیل به نقطه ضعفش شد. سری جدید «شب‌های مافیا» با ساختاری متفاوت آماده شده و قرار است به‌زودی از طریق فیلیمو منتشر شود. در این فصل باز هم علیمردانی گرداننده مسابقه است.

 

علیرام نورایی | شهروند و مافیا | پخش: شبکه نسیم

بارزترین ویژگی علیرام نورایی در گردانندگی «شهروند و مافیا» آرامش و خونسردی اوست. ابتدا به شکل ایستاده سلام و علیک می‌کند و پس از آن به صندلی اجرا تکیه می‌زند و در طول مسابقه از صندلی خود دور نمی‌شود! یا روی آن می‌نشیند و یا پشت آن می‌ایستد. نورایی با شرکت‌کننده‌ها تعارف ندارد اما رفتارش زننده و برخورنده نیست. او از هیجان و التهاب مسابقه مطلع است و مثلا وقتی یک شرکت‌کننده بیش از زمان تعیین‌شده صحبت کند، با لبخند تذکر می‌دهد. اهمیت کار علیرام نورایی وقتی دوچندان می‌شود که بدانیم شرکت‌کنندگان «شهروند و مافیا» چهره‌های مطرح نیستند و این ذات خود مسابقه و نیز عملکرد گرداننده است که بر جذابیت آن اضافه می‌کند. در این مسابقه یک مجری دوم به همراه سه کارشناس حضور دارند که گفته‌ها و تحلیل‌شان باعث گره‌گشایی روند بازی برای مخاطب و افزایش اطلاعات آن‌ها از چند و چون مسابقه می‌شود. «شهروند و مافیا» جزو تولیدات پرطرفدار شبکه سلامت بود که حالا به شبکه نسیم آمده است.

 

بهنام تشکر | شهروند و مافیا | پخش : شبکه سلامت

او روزی بر صندلی اجرای «شهروند و مافیا» شبکه سلامت نشست که خیلی‌ها با این مسابقه آشنا نبودند و از این منظر بهنام تشکر کاری سخت پیش رو داشت. او سعی کرد لحن متفاوتی اختیار کند که بر قاطعیت او در اجرا می‌افزود. این مجری –بازیگر اجازه تخلیه هیجان به شرکت‌کنندگان می‌داد و در عین حال کاری می‌کرد که عنان مسابقه از دستش خارج نشود. چهره جدی به همراه لبخندهای گاه به گاه از ویژگی‌های ظاهری تشکر بود… . با شروع مسابقه «شب‌های مافیا» بهنام تشکر به عنوان شرکت‌کننده در آن حضور یافت و از تجربه گردانندگی «شهروند و مافیا» بهره برد.

رئالیتی شو «پدر خوانده» به کارگردانی سعید ابوطالب دوشنبه‌ها از پلتفرم «فیلم‌نت» پخش و «شهروند و مافیا» به کارگردانی محمد رجایی روزهای زوج ساعت ۲۱ از شبکه نسیم پخش می‌شوند.

قسمت هفتم رئالیتی شو «پدرخوانده» را می‌توانید از طریق این لینک در فیلم‌نت ببینید.

منبع: فیلم‌نیوز

برچسب‌ها: برگزیده،پدرخوانده،فیلم نت
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پربازدیدها