برای 76 سالگی استفن کینگ

نویسنده‌ای که سینما را خوشبخت کرد

- 2 دقیقه مطالعه
استفن کینگ نویسنده داستان‌های پرفروش ژانر وحشت و تعلیق آمریکایی ۷۶ ساله شد؛ خالق داستان‌هایی است که از روی آن موفق‌ترین فیلم‌های سینمایی اقتباس شده است.
به گزارش فیلم نت نیوز، استفن کینگ خالق داستان‌هایی است که از روی آن موفق‌ترین فیلم‌های سینمایی اقتباس شده است. او صاحب بیشترین تعداد این داستان‌‌ها است.داستان‌های «رستگاری در شاوشنگ» «مسیر سبز» و «مه» او را فرانک دارابونت به نسخه سینمایی برگردانده است؛ فیلم‌های اقتباسی تاثیرگذار و درخشانی که نه تنها به فروش هرچه بیشتر داستان‌های کینگ کمک کرد بلکه نام کارگردان آن را نیز بر سر زبان‌ها انداخت.
از دیگر داستان‌های اقتباسی درخشان کینگ می‌توان به «درخشش» که توسط استنلی کوبریک و «کری» که توسط برایان دیپالما به فیلم برگردانده شد، اشاره کرد.
استیون کینگ خاطره‌ای از موفقیت رستگاری در شاوشنگ تعریف کرده که شنیدن آن می‌تواند جالب باشد. استیون کینگ می‌گوید: «روزی در سوپر مارکت پیرزنی تقریباً ۹۵ ساله به من گفت می‌شناسمت، تو آن داستان‌های وحشتناک را می‌نویسی. من آن قصه‌ها و فیلم‌های ترسناک را دوست ندارم. من فیلم‌های شاد و امید بخشی مثل رستگاری در شاوشنگ را دوست دارم. وقتی به او گفتم رستگاری در شاوشنگ را من نوشته‌ام گفت نه تو آن را ننوشته‌ای و من برای یک لحظه به خودم گفتم: «این یکی شبیه نوشته‌های من نیست، شاید واقعاً من آن را ننوشته باشم.»
استیون کینگ با فروتنی در مورد خودش می‌گوید: «من معادل ادبی همبرگر و سیب زمینی سرخ شده هستم.»
استیون کینگ ۷۶ ساله بیش از ۲۰۰ کتاب داستان کوتاه منتشر شده دارد، او ۶۰ رمان نیز نوشته است و همچنان کتاب‌هایش زیر چاپ می‌روند.
تاکنون ۴۸ فیلم سینمایی و تلویزیونی با اقتباس از کتاب‌های کینگ ساخته شده است. برخی از آن‌ها حتی دو یا سه بار اقتباس شده‌اند. مانند فیلم «کری» که یک بار در ۱۹۷۶ و بار دیگر در ۲۰۱۳ اقتباس شد و فیلم «قبرستان حیوانات خانگی» یک بار در ۱۹۸۹ و بار دیگر در سال ۲۰۱۹ اقتباس شده‌اند.
یکی از شهرت‌های استیون کینگ این است که آثار اقتباسی از داستان‌هایش یا فیلم‌های فوق‌العاده‌ای از آب در می‌آیند یا اینکه یک شکست فاجعه‌بارند.
البته همیشه هم نمی‌توان به آرای منتقدان بسنده کرد. برخی از فیلم‌های اقتباسی از داستان‌های کینگ با اینکه مورد شماتت منتقدان قرار گرفته‌اند، اما از دیدگاه مخاطبان عادی جزو شاهکارهای سینما محسوب می‌شوند مانند فیلم «سیگار کشیدن ممنوع»(۲۰۰۷) که نسخه بالییودی از داستان کوتاه شرکت کنندگان از مجموعه داستان (شیفت شب) اثر استیون کینگ است که در ۱۹۷۸ منتشر شد.
اسامی تعدادی از فیلم‌هایی که از داستان‌های استیون کینگ اقتباس شده‌اند به شرح زیر است.:
۱۹۲۲ (۲۰۱۷)
آتش‌افروز ( ۲۰۲۲)
آن ( ۲۰۱۷)
بوگیمن ( ۲۰۲۳)
چشم گربه ( ۱۹۸۵)
درخشش (۱۹۸۰)
دولورس کلیبورن(۱۹۹۵)
رستگاری در شاوشنگ(۱۹۹۴)
سلول ( ۲۰۱۶)
سیگار کشیدن ممنوع(۲۰۰۷)
قبرستان حیوانات خانگی ( ۱۹۸۹)
قبرستان حیوانات خانگی ( ۲۰۱۹)
کری ( ۱۹۷۶)
کری ( ۲۰۱۳)
کریستین ( ۱۹۸۳)
کنار من بمان (۱۹۸۶)
کودکان ذرت (۱۹۸۴)
مرد فراری ( ۱۹۸۷)
مسیر سبز(۱۹۹۹)
منطقه مرده (۱۹۸۳)
مه (۲۰۰۷)
میزری (۱۹۹۰)
منبع: ایبنا
برچسب‌ها: استفن کینگ،اقتباس سینمایی،برگزیده
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پربازدیدها