«آناتومی یک سقوط»؛ برنده بزرگ جوایز لومیر

- 2 دقیقه مطالعه

«آناتومی یک سقوط» جایزه بهترین فیلم، بازیگر زن و فیلمنامه را از جوایز لومیر ۲۰۲۴ فرانسه گرفت و مراسم با حمایت برخی چهره‌ها از مردم غزه رنگ و بوی سیاسی گرفت.

به گزارش فیلم نت نیوز به نقل از ورایتی، فیلم «آناتومی یک سقوط» ژوستین تریه که برنده نخل طلای کن سال شد، در بیست و نهمین دوره جوایز لومیر که معادل جوایز گلدن گلوب فرانسه است، برنده بزرگ شب مراسم در پاریس شد.

در مراسمی که دوشنبه برگزار شد، در حالی که تریه نتوانست جایزه کارگردانی را هم کسب کند و آن را برای درام خانوادگی فراطبیعی «پادشاهی حیوانات» به توماس کیلی واگذار کرد، اما جایزه بهترین فیلم، بازیگر زن برای ساندرا هالر و فیلمنامه را برای خودش و همسرش آرتور هراری دریافت کرد. این فیلم نامزد ۷ جایزه بفتا است و به تازگی ۲ جایزه گلدن گلوب را برای فیلمنامه و فیلم خارجی زبان کسب کرده است.

تریه و همسرش در حالی که برای دریافت جایزه بهترین فیلمنامه روی صحنه رفتند، در مورد این که آیا دوباره در پروژه‌ای با هم همکاری می‌کنند بحث کردند و تریه اعتراف کرد که روند نوشتن پیچیده بوده و گفت: فکر نمی‌کنم او بپذیرد دوباره با من کار کند، اما یک بار عالی بود.

هراری که بازیگر فیلم‌هایی چون «پرونده گلدمن» و کارگردان «اونودا: ۱۰۰۰۰ شب در جنگل» هم هست، گفت درباره‌اش فکر خواهد کرد و به شوخی گفت کار عایق‌کاری اتاق زیر شیروانی را آغاز کرده است.

یکی دیگر از فیلم‌های فرانسوی که با تحسین منتقدان روبه‌رو شد، «پرونده گلدمن» ساخته سدریک کان بود که برنده یک جایزه برای آریه وورتالتر به عنوان بهترین بازیگر مرد شد، در حالی که «تسخیر» ساخته آیریس کالتنبک جایزه بهترین فیلم اول را دریافت کرد. کوثر بن‌هنیه هم برای فیلم «چهار دختر» که در فهرست اولیه اسکار جای گرفته، برنده جایزه بهترین مستند شد و کیارا مالتا و سباستین لادنباخ برای «لیندا مرغ می‌خواهد!» جایزه بهترین فیلم انیمیشن را دریافت کردند.

این مراسم زمانی که بن‌هنیه با گریه در سخنرانی خود خواستار آتش بس در غزه شد، چرخشی سیاسی پیدا کرد. مدت کوتاهی پس از آن، هراری گفت از آنچه دولت اسراییل در غزه انجام می‌دهد منزجر است که باعث تشویق مهمانان شد، در همین حال برخی هم فریاد زدند گروگان‌ها را آزاد کنید. هراری گفت او نیز از حملات ۷ اکتبر که توسط حماس انجام شد شوکه شده است، اما استدلالش این بود که مسؤولیت پایان دادن به جنگ در غزه و کشتار مردم بی‌گناه با اسراییل است.

فهرست کامل برندگان جوایز لومیر:

بهترین فیلم: «آناتومی یک سقوط» ژوستین تریه

بهترین کارگردان: توماس کیلی برای «پادشاهی حیوانات»

بهترین فیلمنامه: ژوستین تریه، آرتور هراری برای «آناتومی یک سقوط»

بهترین مستند: «چهار دختر» ساخته کوثر بن‌هنیه

بهترین فیلم انیمیشن: «مرغ برای لیندا!» ساخته کیارا مالت، سباستین لادنباخ

بهترین بازیگر زن: ساندرا هولر برای «آناتومی یک سقوط»

بهترین بازیگر مرد: آریه وورتالتر برای «پرونده گلدمن»

بازیگر زن نوظهور: الا رامپ برای «قضیه مارگریت»

بازیگر مرد نوظهور: رافائل کوئنارد برای «سگ آشغال»

بهترین فیلم اول: «تسخیر»، آیریس کالتنبک

بهترین تولید مشترک بین‌المللی: «علف‌های خشک» نوری بیلگه جیلان

بهترین فیلمبرداری: جاناتان ریکبورگ برای «طعم چیزها»

بهترین موسیقی: ویتالیک، «پسر دیسکو»

جوایز لومیر توسط خبرنگاران خارجی مستقر در فرانسه اهدا می‌شود.

نمایش بزرگ بعدی صنعت فیلم فرانسه مراسم جوایز سزار است که نامزدهای خود را ۲۴ ژانویه معرفی خواهد کرد.

مهر

اکران آنلاین فیلم در فیلم نت

برچسب‌ها: آناتومی یک سقوط،برگزیده،جوایز لومیر،فرانسه
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پربازدیدها