فینال جام جهانی 1990 | آرژانتین - آلمان غربی

FIFA World Cup Final 1990 | Argentina - West Germany

 • %88
بدون محدودیت سنی
 • 1 ساعت و 37 دقیقه
  -
  1990
  • ورزشی

  برای بهره مندی از تمامی محتوای سایت لطفا فیلترشکن خود را خاموش نمایید.

  چکیده داستان

  جام جهانی فوتبال ۱۹۹0 چهاردهمین دوره از این رقابت‌ها بود که در کشور ایتالیا برگزار شد. بعد از انجام بازی‌های گروهی و حذفی، در نهایت آرژانتین به عنوان مدافع عنوان قهرمانی و آلمان غربی نایب قهرمان دوره قبل، مجددا به فینال این رقابت‌ها رسیدند که ورزشگاه المپیک رم میزبان این دیدار بود.
  بازی با برتری نسبی آلبی سلسته پیگیری می‌شد. نیمه نخست بازی بدون گل به پایان رسید. در نیمه دوم و در دقیقه 65، در یک صحنه مشکوک، داور خطای پدرو مونزون مدافع آرژانتین را روی یورگن کلینزمن، ستاره مجبوب ژرمن‌ها اعلام کرد و با کارت قرمز داور مواجه شد تا نخستین بازیکن اخراجی در یک فینال جام جهانی لقب بگیرد.
  داور در این دیدار نقش تعیین کننده‌ای داشت و در تصمیم بحث برانگیزی دیگر، خطای بازیکن آرژانتین را اعلام کرد تا ژرمن ها در دقیقه 85 صاحب یک ضربه پنالتی شوند و گل اول بازی به ثمر رسید. سه دقیقه بعد یک بازیکن دیگر از آرژانتین هم با کارت قرمز داور مواجه شد. در نهایت در یکی از جنجالی‌ترین فینال‌های جام جهانی، آلمان غربی موفق به کسب عنوان قهرمانی شد و انتقام فینال دوره قبل را از آرژانتین گرفت.
  اشک‌های دیگو مارادونا پس از پایان این بازی و اعتراض به داور به این جهت که او نتیجه بازی را تغییر داده است، از غم انگیزترین صحنه‌های تاریخ جام جهانی شد.
  در پایان این رقابت‌ها، لوتار ماتئوس که 4 گل هم برای ژرمن‌ها به ثمر رسانده بود، به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد و در همان سال جایزه مرد سال فوتبال اروپا را کسب کرد.

  دیدگاه بینندگان

  دو تا از مقتدرترین تیمهای آن زمان رودر روی هم بازی کردند.واقعا لذت بخش بود.من عاشق آلمان بودم و هستم

  سالها با خودم درگیر بودم طرفدار آلمان بودم و عاشق مارادونا واقعا دو راهی بدی بود روح مارادونای کبیر شاد

  باخت آرژانتین به آلمان یه شانس بود و بس فینال زیبا ۱۹۸۶ آلمان و آرژانتین عالی بود و بنده برزیلی ام

  دریافت اپلیکیشن های فیلم‌نت