فینال جام جهانی 1986 | آرژانتین - آلمان غربی

FIFA World Cup Final 1986 | Argentina West Germany

 • %93
بدون محدودیت سنی
 • 1 ساعت و 36 دقیقه
  -
  1986
  • ورزشی

  چکیده داستان

  جام جهانی فوتبال 1986، سیزدهمین دوره از این رقابت‌ها بود که در کشور مکزیک برگزار شد. آرژانتینی‌ها پس از ناکامی در جام جهانی 1982، با امید بسیار وارد مکزیک شدند. دلیل اصلی امیدواری آنها دیگو آرماندو مارادونا کاپیتان تیم‌شان بود.
  آنها موفق شدند به مرحله یک چهارم نهایی برسند، جایی که باید به مصاف انگلستان می‌رفتند.
  این دیدار به دلیل مسائل سیاسی بین دو کشور و مرگ بیش از 600 آرژانتینی، از حساسیت زیادی برخوردار بود. در نهایت بازی با نتیجه دو بر یک به سود آرژانتین به اتمام رسید و هر دو گل آلبی سلسته را مارادونا به ثمر رساند. گل اول او که یکی از جنجالی‌ترین گل‌های تاریخ جام‌های جهانی شد، با دست به ثمر رسید که به دست خدا و گل قرن معروف شد. بعدها وقتى از مارادونا درباره این گل سوال شد او گفت: دست من؟ نه، این دست خدا بود که انتقام مردم آرژانتین را از انگلیس گرفت.
  در نهایت، دو تیم آرژانتین و آلمان غربی که در پی جبران شکست فینال دوره قبل بوند، به دیدار نهایی راه یافتند که این دیدار به میزبانی ورزشگاه آزتیکا شهر مکزیکوسیتی و در حضور حدود 115 هزار تماشاگر انجام شد. مسابقه‌ای که به یکی از زیباترین فینال‌های جام جهانی مبدل گشت. این دیدار حساس و نفس‌گیر که تا دقایق پایانی با نتیجه دو بر یک به سود آلبی سلسته در جریان بود، با گل دقیقه 80 رودی فولر مهاجم مطرح ژرمن‌ها به تساوی کشیده شد. اما تنها 3 دقیقه بعد، خورخه بوروچاگا، هافبک آرژانتین گل سوم را وارد دروازه آلمان غربی کرد تا آرژآنتین برای دومین بار فاتح جام جهانی شود.
  دیگو مارادونا نیز در پایان این رقابت‌ها، به عنوان بهترین بازیکن مسابقات انتخاب شد.

  دیدگاه بینندگان

  0902***5450

  خیلی عالی بود ولی کاش از آقای عادل فردوسی پور خواهش می کردین به صورت خصوصی برای شما تمام این فینال های خاطره انگیز گزارش می کردن که ارزش کارتون چند برابر بشه

  0917***3797

  کار فوق العاده ای انجام دادید عالی عالی

  دریافت اپلیکیشن های فیلم‌نت