فینال جام جهانی 1978 | آرژانتین - هلند

FIFA World Cup Final 1978 | Netherlands - Argentina

 • %100
 • 6.8
بدون محدودیت سنی
 • 2 ساعت و 6 دقیقه
  -
  1978
  • ورزشی

  چکیده داستان

   جام جهانی فوتبال 1978، یازدهمین دوره از این رقابت‌ها بود که در کشور آرژانتین برگزار شد. این آخرین دوره 16 تیمی این مسابقات بود که تیم‌ها در چهار گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند. در نهایت تیم ملی آرژانتین بعد از 48 سال انتظار، به فینال رقابت‌ها رسید تا به مصاف تیم ملی هلند، فینالیست دوره قبل برود.
  دیدار نهایی، تحت تاثیر اتفاقات سیاسی کشور آرژانتین از حساسیت خاصی برخوردار بود که در ورزشگاه مونومنتال آنتونیوی شهر بوینوس آیرس و در حضور بیش از 70 هزار تماشاگر انجام شد.
  نیمه اول بیشتر در میانه میدان جریان داشت و با حملات نصفه و نیمه دو تیم پیش رفت، تا اینکه دقیقه 38 ماریو کمپس بعد از عبور از بین دو مدافع هلند، توپ را به تور دروازه چسابند و گل اول بازی را برای آرژآنتین به ثمر رساند. دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند. در نیمه دوم، لاله‌های نارنجی که نمی‌خواستند خاطره تلخ فینال دوره قبل برایشان تکرار شود، نبض بازی را در اختیار گرفتند. کاپیتان رود کرول سعی در تهییج هم تیمی‌هایش داشت تا اینکه در دقیقه 82 موفق شدند قفل دروازه آرژانتین را باز کنند.
  90 دقیقه قانونی با نتیجه یک بر یک به پایان رسید و بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد. برخلاف جریان بازی که تیم هلند سوار بر بازی بود، باز هم این ماریو کمپس بود که با یک حرکت انفرادی تماشایی، موفق شد در دقیقه پایانی نیمه اول وقت‌های اضافه، گل دوم را برای آلبی سلسته به ثمر برساند. در نیمه دوم و با یک و دوی زیبای کمپس و برتونی، گل سوم هم برای آرژآنتین به ثمر رسید.
  آلبی سلسته که از حمایت جانانه و بی ‌دریغ هوادارانش برخوردار بود، با کسب پیروزی شیرین سه بر یک، برای اولین بار فاتح این رقابت‌ها شد.
  در پایان این مسابقات ماریو کمپس، ستاره آرژانتینی با شش گل، آقای گل رقابت‌ها شد و همچنین عنوان بهترین بازیکن جام را از آن خود کرد.

  دیدگاه بینندگان

  0937***0744

  عالی بود

  دریافت اپلیکیشن های فیلم‌نت